Oplatí sa nakupovať zo zahraničia?

Poznáte to - z Instagramu alebo facebooku na vás každú chvíľu zažmurkajú z reklamy nádherné šaty. Kliknete si a nájdete ďalších desať rovnako nádherných. Kde je háčik? Pozriete si obchod - nejaký zahraničný eshop a nič vám to nehovorí. Nie je to Čína? - zabliká vám varovné svetielko v hlave.

Na chvíľu odoláte. Ale potom vás už nepustia - na tie krásne šaty natrafíte každý deň. Kto by odolal? Navyše, pozriem na referencie, a samé chvály! Nuž, priznávam, aj ja som sa nechala zlákať. Ako to dopadlo?

More...

Samozrejme, nie je to Ebay alebo Aliexpress, takže som v kútiku duše dúfala, že to, čo príde, sa mi aspoň trochu bude páčiť. Šaty som našla v eshope rosewe.com.

Výber bol naozaj pestrý a nakoniec som si vybrala dva modely, nech mám nejakú vzorku a možno aspoň jedny sa podaria. Viac som už nechcela kupovať, keby to náhodou nevyšlo. Predsa len, všeličo sa môže stať. Ideálne je platiť cez paypal, kde sa dá v prípade problémov (ak by napríklad tovar neprišiel), platba stornovať.

Prvé som si vybrala fialové, veľmi sa mi zapáčil zaujímavý vzor, aký vidíte v našich obchodoch málokedy, ak vôbec. Nádherne opticky zužujú pás. Trochu som váhala kvôli odhaleným ramenám, ale myslím, že na leto by sa uživili.

Môj prvý nákup v Asos

Vyzerajú krásne, však?

Druhé šaty

Môj druhý výber smeroval taktiež na šaty. Vybrala som si čierno-zlatý model so zlatým zdobením okolo pása a hlbším výstrihom.

Aká bola realita?

Šaty prišli asi tri týždne po objednaní a potom prišlo vytriezvenie.

Materiál už na pohľad úplne lacný, najmä v prípade fialových šiat. Tenká látka, krčivá a umelá. Šitie strašné, na povrchu presvitala biela niť v okolí hrudníka. Šaty mali v oblasti pásu 10 cm navyše - merala som to a vyšlo mi 80 cm oproti tomu, že mali mať okolo 70-73 cm. 

Prečítajte si aj: Jedny šaty v troch kombináciách

Na prvej fotografii bez úprav je široký pás, odstáva mi, na druhej som si ho prichytila, aby bolo vidno rozdiel. Na tretej detail šitia.

Zlaté šaty boli o niečo lepšie, ak by som opäť ubrala z pásu aspoň 10 cm. Namiesto veľkosti 38 a deklarovaných mier hrudník 35-36 palcov (cca 89-92 cm), pás 28-29 palcov (71-74 cm) prišlo niečo neforemné.  Bála som sa, že kvôli bokom budú úzke, ale bola tam ešte veľká rezerva, najmä pri fialových.

Napísala som romantickú knihu - stihnem doručiť do Vianoc!

Na fotografiách - na prvej vidno to, že pás je široký, až keď si ho držím vzadu rukou, šaty vyzerajú inak. Avšak, aj rukávy boli príliš dlhé a voľné. Toto bola tak veľkosť 40-42.

Záverom

Nuž, poučila som sa. Poštovné späť ma vyšlo na 17 eur, tovar tesne prekračoval hmotnosť pol kilogramu, čím som prekročila váhový limit a bralo sa vyššie poštovné. Prekvapilo ma, že adresa na vrátenie tovaru je USA a nie Čína.

A to som ešte dva týždne tŕpla, či mi pošlú peniaze späť. Našťastie, ochodníci boli aspoň v tomto féroví a vrátili mi celú sumu na účet, čo bolo 72 dolárov.

Zaujíma vás, ako si vytvoriť kapsulový šatník a vďaka tomu šetriť čas a peniaze?

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.