Komu pristane farba roka 2023 Viva Magenta?

Inštitút Pantone prišiel s novou farbou pre rok 2023 a je ňou žiarivá farba Viva Magenta. Komu najviac pristane?

More...

Čo je Viva Magenta? Všetko o Viva Magenta, farbe roka 2023

Viva Magenta 18-750, vibruje s elánom a energiou. Je to odtieň zakorenený v prírode pochádzajúci z červenej rodiny a vyjadruje nový signál sily. Viva Magenta je odvážna a nebojácna, pulzujúca farba, ktorej bujarosť podporuje radostnú a optimistickú oslavu a píše nový príbeh.

Tohtoročná farba roka je silná a posilňujúca. Je to odtieň červenej, ktorý sa vyžíva v čistej radosti, podnecuje experimentovanie a sebavyjadrenie bez zábran, elektrizujúci a bezhraničný odtieň.

PANTONE 18-1750 Viva Magenta víta každého a každého s rovnakou vášňou pre život a rebelským duchom. Je to farba, ktorá je odvážna, plná vtipu a zahŕňa všetko. Ako jemný karmínový červený tón, ktorý predstavuje rovnováhu medzi teplým a chladným, PANTONE 18-1750 Viva Magenta je tiež hybridná farba, ktorá pohodlne presahuje fyzické a virtuálne v našom multidimenzionálnom svete. Je asertívna, ale nie agresívna, odvážne nedominuje, ale namiesto toho používa prístup „silu v zamatovej rukavici“.

PANTONE 18-1750 Viva Magenta, ktorý vyžaruje dynamiku, je transformačným červeným tónom schopným poháňať dizajn a vytvárať pozitívnejšiu budúcnosť.

Význam farby Viva Magenta

Keď vyvažujeme svoj digitálny a fyzický život, naďalej rastie naše uznanie pre svet prírody. Farba roka 2023 potvrdzuje našu príťažlivosť smerom k prirodzeným farbám, keďže sa pohybujú okolo zmeny klímy, udržateľnosti a ochrany pôdy.

V tohtoročnom výberovom procese farba roka spoločnosti Pantone zaznamenala zvýšené uznanie a povedomie o prírode, ktorú predstavuje nespočetné množstvo trendov životného štýlu. Do našich domovov začleňujeme viac živých vecí, ako sú rastliny, kvety, živé steny a vonkajšie priestory na regeneráciu. Po pozastavení týchto aktivít počas pandémie nachádzame novoobjavené potešenie z cestovania, športu a rekreácie v prírode. Dávame väčší pozor, aby sme chránili svoje telá v dôsledku kríz v oblasti verejného zdravia – snažíme sa aplikovať a požívať dôveryhodné, životodarné zložky. Všetky tieto trendy životného štýlu hovoria o srdečnosti prírodných síl.

Organický pôvod Viva Magenta pochádza z košenilky 

Tento hmyz produkuje karmínové farbivo, jedno z najvzácnejších, najsilnejších a najjasnejších z rodiny prírodných farbív. Červený tón Viva Magenta nás spája s pôvodnou hmotou a nasáva do nás prvotný signál sily.Farba roka 2023 spája bohatstvo, teplo a silu prírodných látok s bohatými, otvorenými horizontmi digitálneho sveta. Výsledkom je odtieň červenej, ktorý rozširuje naše obzory autentickosti.

Metaversum nám vytvára nové príležitosti na sebavyjadrenie a surová odvaha Viva Magenta nás inšpiruje, aby sme to robili s dôverou a statočnosťou.

Foto: Huge

Psychológia Viva Magenta 

Červené sú silové farby, ktoré oslavujú život. Ako jasná karmínová červená, Viva Magenta vyvažuje smelosť s pocitom zábavy. Z tohto dynamického mixu srší rebelstvo, no nie na úkor jemnosti. Stelesňuje výraz neľútostnej milosti a inšpiruje nás, aby sme sa ukázali s dôverou a ľudskosťou.

Digitálny priestor urýchlil globalizáciu a v dôsledku toho sme navzájom prepojení hlbšie ako kedykoľvek predtým. Nikdy nemôžeme úplne pochopiť, čo sa skrýva pod povrchom priateľov a neznámych ľudí, s ktorými sa stretávame, ale vždy môžeme pracovať na prehĺbení našej empatie. Farba roka 2023 hovorí o našej túžbe prijať nové výzvy a vyskúšať nekonvenčné a zároveň sa so súcitom stretnúť s ostatnými.Čo odlišuje tohtoročnú farbu roka od minuloročnej — PANTONE 17-3938 Very Peri, ktorá sa tiež vydala v šľapajách v súlade s prírodou – to je schopnosť Viva Magenta odpovedať na našu spoločnú potrebu sily.

Viva Magenta nám ponúka istotu a motiváciu, ktorú potrebujeme na zvládnutie dlhodobých rušivých udalostí. Tri roky hlboko do pandémie, keď čelíme vojne, nestabilnej ekonomike, sociálnym nepokojom, poruchám dodávateľského reťazca a narastajúcej zmene klímy, sa musíme uzdraviť. A stále musíme nájsť motiváciu pokračovať.

Tu nás Viva Magenta zahaľuje do sily aj milosti a posiela nás do sveta s vervou, po ktorej sme túžili.

Extrakt z košeliny - karmínová červená

Ako nosiť odtieň Viva Magenta?

Cítite sa silní? Noste farbu roka ako plnohodnotné vyhlásenie. Potrebujete prebudiť tichší outfit? Viva Magenta pôsobí žiarivo ako doplnok – spárujte ho s bledo sivými, modrými alebo pastelovými farbami. Chcete naskočiť na monochromatický trend? Skúste to s inými ružovými a ovládnite priestor.

Pretože Viva Magenta je červená, ktorá vytvára rovnováhu medzi teplom a chladom, nie je pre telo príliš drsná. Namiesto toho prináša zábavný, oslavný prvok. V kozmetickom priemysle Pantone vidí farbu roka, ktorá sa nosí vo vlasoch, najmä na končekoch, odvážny vzhľad, ktorý dokáže premeniť vlasy na doplnok. Viva Magenta žiari aj na perách, lícach a nechtoch. Tento všestranný odtieň je lichotivý pre všetky vekové kategórie, pohlavia a tóny pleti.

Foto: pinterest.com

Komu pristane Viva Magenta?

Odtieň Viva Magenta pristane najmä výraznejším typom žien, najmä zimným, ktoré majú výrazný kontrast medzi tmavosťou pokožky a vlasov, tzv. snehulienkovské typy ako Anne Hathaway či Monica Belluci. Mohli by ju nosiť aj dámy typu tmavej jesene, ako napríklad Meghan Markle alebo Eva Mendez. Ak je niekto tlmenejší typ, mal by si dať na túto farbu pozor a používať ju len s výraznejším líčením, aby ho "neprebila".

pixabay.com

Viva Magenta v domácnostiach a interiéroch

Odvážni dizajnéri môžu využiť plnú silu farby roka ako zamatovú pohovku alebo lakovanú stenu. Tí, ktorí túžia po neutrálnejšom dome, ho môžu použiť ako farebný odtieň. Ako sochárske svietidlo z muránskeho skla alebo nápadný kvetinový aranžmán z ikebany, ktorý zvýrazní úplne neutrálnu jedáleň, alebo žiarivé abstraktné plátno či NFT projekcia v bielom vchode, Viva Magenta v sebe v malej dávke ukrýva veľa drámy.

Viva Magenta v grafickom dizajne

Dnešní spotrebitelia trávia veľkú časť svojich dní pozeraním na obrazovku, ktorej vizuálny vzhľad je skôr bledý a neutrálny. 

Dizajnéri, ktorí hľadajú farbu, ktorá pretína tento priestor, nájdu vo farbe roka 2023 podmanivé riešenie. Značka používajúca Viva Magenta vyjadruje, že je nebojácna, pútavá a že sa na svet pozerá nekonvenčne, a prináša nové riešenia.

Viva Magenta na obaloch

Značky, ktoré chcú pôsobiť živo a vášnivo, môžu použiť Viva Magenta na vyvolanie silnej reakcie spotrebiteľov. Pretože červená farba postupuje vpred, priťahuje oko a rozoberá farby, ktoré ich obklopujú. Či už spotrebitelia rolujú obsah na svojich telefónoch alebo si prezerajú uličky plné tovaru, zvolením farby roka 2023 zaistíte, že medzi konkurenciou zaručene vyniknete.

Zdroj: pantone.com

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.