7 návrhárov, ktorí zmenili svet módy

 Je niekoľko módnych návrhárov, ktorí výrazne ovplyvnili a zmenili módny priemysel. Tu je sedem z nich - Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Giani Versace, Alexander McQueen, Louis Vuitton, Vivienne Westwood, Christian Dior.

More...

Coco Chanel

Coco Chanel, francúzska módna návrhárka, spôsobila na začiatku 20. storočia revolúciu v ženskej móde. Pripisuje sa jej popularizácia konceptu „casual chic“ a predstavenie klasických vzorov, ako sú malé čierne šaty a kostým Chanel. Jej minimalistický a elegantný prístup k móde posilnil ženy a oslobodil ich od obmedzujúceho oblečenia - korzetov.

Prelom v móde prišiel s predstavením jej ikonických malých čiernych šiat alebo „LBD“ v 20. rokoch minulého storočia. Malé čierne šaty sa stali nadčasovou klasikou. V 20. a 30. rokoch 20. storočia Chanel rozšírila svoje módne impérium a pridala do ponuky oblečenie, doplnky a vône. Vytvorila parfum Chanel No. 5, ktorý sa stal jednou z najznámejších a najtrvalejších vôní na svete.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent, vizionársky francúzsky dizajnér, zohral kľúčovú úlohu pri modernizácii dámskeho oblečenia v 60. a 70. rokoch. Cesta YSL v módnom priemysle začala, keď vo veku 17 rokov vyhral dizajnérsku súťaž, čím upútal pozornosť Christiana Diora, a neskôr sa stal hlavným dizajnérom domu Dior.

Spopularizoval androgýnny štýl, smokingové bundy pre ženy a safari bundu. YSL bol tiež jedným z prvých dizajnérov, ktorí používali farebné modely. Jedným z najikonickejších príspevkov YSL do módy bol smokingový oblek pre ženy „Le Smoking“, ktorý bol predstavený v roku 1966. Tento prelomový výtvor spochybnil tradičné rodové normy a umožnil ženám prijať krajčírstvo inšpirované mužmi a v tomto procese nanovo definovať ženskosť.

Giani Versace

V roku 1978 založil Giani Versace luxusnú značku Versace. Taliansky módny dom sa stal synonymom pre odvážny dizajn. Gianni Versace, kreatívny génius, bol známy svojím odvážnym a inovatívnym prístupom k dizajnu. Inšpiroval sa starovekým gréckym a rímskym umením, kombinovaním klasických motívov s moderným cítením. 

Použitie živých farieb, bohatých potlačí a luxusných materiálov Versace sa stalo synonymom identity značky. Jedným z najikonickejších príspevkov Versace do módy je logo "Medusa", ktoré symbolizuje silu, krásu a pôvab. Po predčasnej smrti Gianniho Versaceho v roku 1997 prevzala funkciu kreatívnej riaditeľky značky jeho sestra Donatella Versace.

Alexander McQueen

 Alexander McQueen bol britský módny návrhár, ktorý svojimi avantgardnými a divadelnými kreáciami posunul hranice módy. Vo svojich návrhoch spojil umenie a módu a vytvoril nezabudnuteľné show, ktoré zanechali trvalý vplyv na toto odvetvie. Jeho kolekcie často skúmali témy smrti, úpadku a prírody, pričom kombinovali nádherné krajčírstvo so strašidelnými a surrealistickými prvkami. 

McQueenove odevy boli naplnené surovou emocionálnou intenzitou, spochybňovali konvenčné predstavy o kráse a posúvali hranice módneho umenia. Jednou z najznámejších kolekcií McQueena bola „Highland Rape“, ktorá vyvolala kontroverzie pre svoje explicitné zobrazenie násilia a sexuálneho napadnutia. Zbierka bola komentárom k histórii Škótska a útlaku jeho ľudu, čo vyvolalo pobúrenie aj obdiv pre jeho silné posolstvo.

Louis Vuitton 

Louis Vuitton, často označovaný jednoducho ako Vuitton, je jedno z najznámejších mien v módnom priemysle. Značku založil v roku 1854 Louis Vuitton Malletier v Paríži vo Francúzsku. Výtvory Louisa Vuittona, ktoré sa pôvodne špecializovali na luxusné cestovné kufre a batožinu, si rýchlo získali obľubu pre svoje výnimočné remeselné spracovanie a inovatívny dizajn.

Plátno s charakteristickým monogramom značky s do seba zapadajúcimi iniciálkami LV a florálnymi motívmi bolo predstavené v roku 1896 a stalo sa symbolom luxusu a prestíže. Vuitton v priebehu rokov rozšíril svoj sortiment o kabelky, doplnky, topánky, konfekčné oblečenie, hodinky, šperky a ďalšie, všetky nesú charakteristické logo LV.

Vivienne Westwood

Vivienne Westwood je britská návrhárka známa svojou punkovou a novou vlnou módy v 70. a 80. rokoch. Jej nekonvenčné a rebelské návrhy spochybňovali tradičné módne normy a inšpirujú subkultúry. Spolupráca s ikonickými britskými modelkami ako Naomi Campbell a Kate Moss ešte viac upevnila jej postavenie priekopníka v tomto odvetví.

Vivienne Westwood je tiež známa svojou silnou obhajobou environmentálnych a sociálnych príčin. Je hlasnou aktivistkou za zmenu klímy, ktorá podporuje udržateľné a etické módne praktiky. 

Christian Dior

Christian Dior bol francúzsky módny návrhár, ktorý založil jeden z najikonickejších a najvplyvnejších módnych domov v histórii. Narodil sa v roku 1905 vo Francúzsku. Dior je známy najmä svojou revolučnou siluetou „New Look“, ktorá pretvorila povojnovú módu a nanovo definovala ženskú eleganciu. Jeho vášeň pre umenie a módu ho priviedla k otvoreniu galérie, kde predával diela umelcov ako Pablo Picasso a Salvador Dalí. 

Diorov záujem o módu rástol a začal navrhovať šaty pre niekoľkých návrhárov, čím získal cenné skúsenosti vo svete haute couture. V roku 1946, s finančnou podporou textilného magnáta Marcela Boussaca, Christian Dior spustil svoj rovnomenný módny dom Christian Dior. Debutová kolekcia spôsobila senzáciu. Kolekcia obsahovala ikonický „New Look“, ktorý sa vyznačuje stiahnutými pásmi, plnými sukňami a dôrazom na ženské krivky. „Nový vzhľad“ znamenal odklon od vojnovej strohosti a priniesol do módy opäť zmysel pre luxus a extravaganciu. Raketový vzostup Christiana Diora bol prerušený, keď v roku 1957 vo veku 52 rokov zomrel na infarkt. 

Títo dizajnéri, okrem mnohých iných, spochybnili konvencie, prelomili hranice a zanechali trvalý vplyv na módny priemysel, čím formovali spôsob, akým dnes módu vnímame a prežívame.

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.