Komu pasuje farba roka klasická modrá?

Inštitút Pantone už 20 rokov vyberá farbu na každý rok, ktorá sa premieta nielen do módy, ale bude kraľovať aj v trendoch v bytovom textile a priemyselnom dizajne. Tento rok je to klasická modrá. V článku sa pozrieme na to, komu tento odtieň pasuje najviac. A ak to nie je presne vaša ideálna farba, s čím ju najlepšie skombinujete.

More...

Nadčasový modrý odtieň, PANTONE 19-4052 Classic Blue, je svojou jednoduchosťou elegantný. Podnetom na výber farby bola obloha za súmraku a jej upokojujúce vlastnosti. Zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekračujeme prah a vstupujeme do novej éry.

PANTONE 19-4052 Classic Blue je vnímaná v našich dušiach ako upokojujúca farba a prináša pocit mieru a pokoja a ponúka útočisko. Klasická modrá pomáha pri sústredení a prináša čistotu, sústreďuje pozornosť na naše myšlienky.

Mňa zaujímalo, ako je to z hľadiska farebnej typológie. Komu t´to farba najlepšie pasuje? Z môjho zoznamu farieb, z ktorých vychádzajú aj šatky, ktoré používam na určenie farebného typu, je najbližšie k tejto farbe True Blue. A tá je určená predovšetkým pre zimný typ. 

Jej vlastnosti sú - chladná, tmavá a kontrastná. To znamená, že ak máte tieto vlastnosti aj vo svojich očiach, vlasov, či pokožke, pravdepodobne vám pristane. Sú to obyčajne ženy - výraznejšie tmavovlásky s chladným nádychom pokožky.

Neznamená to, že iné typy nosiť modrú nemôžu. Pravdepodobne im bude pasovať iný odtieň (blondínkam napríklad pastelovejší, jesenným typom skôr petrolejová ako klasická modrá). Ideálne je, keď zvolia túto farbu ďalej od tváre (napríklad na nohaviciach, sukni), alebo ju skombinujú so svojou ideálnou farbou.

Využite komplementárne farby

K modrej napríklad pasuje komplementárna farba, oranžová. Ak máte teplejší odtieň pokožky, pokojne môžete zvoliť oranžovú a doplniť ju modrou.  Rovnako dobre zafungujú aj odtiene žltej.

Ak ste skôr svetlý typ, môžete sa s modrou pohrať a skúsiť monochromatický outfit vyskladaný z odtieňov modrej. K tvári použijete svetlejší odtieň a na sukňu alebo nohavice môžete zvoliť classic blue.

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.