Ako správne používať suchý šampón a ktoré šampóny sú tie najlepšie?

Neviete, ako používať suchý šampón? Alebo sa vám zdá, že nie je nič ľahšie? Ľudia vravia, aký je suchý šampón úžasný, ale pokiaľ ho nepoužívate správne, môže sa zdať byť jeho použitie niekedy nezmyselné. Prezradím vám 8 tipov, ako na to.

More...

Je pravdepodobné, že ho používate roky a dlhšie, ale v skutočnosti ho nepoužívate najlepšie. Cítia sa vaše vlasy čisté a svieže alebo len preťažené ďalším ťažkým produktom? Alebo ešte horšie, skončíte s kriedovo bielymi vlasmi.

Myslela som si, že šampón viem používať, až kým som si neprečítala zopar článkov:) Ukázalo sa, že som ho nepoužívala úplne správne, a existuje oveľa viac spôsobov, ako si ho aplikovať len počas dňa.

Čo je to suchý šampón a ako funguje?

Suchý šampón (ako už z názvu vyplýva) je typ produktu, ktorý redukuje mastnotu vlasov bez použitia vody. Dodáva sa v práškovej forme, ale najčastejšie v aerosólových plechovkách.

Môžete si tiež vyrobiť svoj vlastný! Ak budete hľadať na Pintereste alebo na Googli, nájdete kopu DO IT YOURSELF receptov na suchý šampón. Nikdy som ich však neskúšala, ale vraj sa vyrába z nejakej zmesi škrobu, ktorá pomáha absorbovať olej, nečistoty a zvyšky produktu.

1. Vyberte správny typ suchého šampónu

Existuje celý rad rôznych druhov suchého šampónu od aerosólu, spreja, prášku až po penu. V závislosti od typu vlasov a želaného účinku by ste mali použiť rôzne typy suchého šampónu.

Jemným vlasom sa najlepšie darí s aerosólovou alebo sprejovou verziou suchého šampónu. Určite nechcete, aby niečo ťažké zaťažilo vaše vlasy. Aerosólové a sprejové verzie sú vynikajúce, pretože rýchlo schnú a dodávajú objem.

Púdrové verzie sú skvelé pre hrubšie alebo mastnejšie vlasy. K dispozícii sú dokonca aj farebné tónované suché šampóny, takže vo vašich tmavých vlasoch nemusíte mať biele mapy!

Najlepšie urobíte, keď si prečítate štítok na fľaši so suchým šampónom, pretože rovnako ako väčšina vlasových výrobkov, aj tento vám povie, aký výsledok by ste s ním mali dosiahnuť.

2. Nastriekajte ho na svoje korienky

Ak používate suchý šampón ráno, sprej si najskôr nastriekajte na celú pokožku hlavy. Najlepšie je vlasy rozdeliť do rôznych vrstiev alebo častí.

Spravidla si vypnem všetky vlasy z nahor a nastriekam si šampón čo najbližšie k pokožke hlavy. Potom pokračujem o pár centimetrov vyššie, nastriekam, spustím ďalší prameň vlasov, a potom skončím s vrchnou vrstvou.

Uistite sa, že sa skutočne dostávate na pokožku hlavy, nielen do vlasov. Nestriekajte si konce vlasov, to je úplne zbytočné.

Oladimeji Odunsi, https://unsplash.com/photos/n5aE6hOY6do

3. Nestriekajte príliš blízko!

Držte suchý šampón cca 15 cm od pokožky hlavy a potom striekajte. Ak ho nastriekate príliš blízko, pravdepodobne budete mať na pokožke hlavy príliš veľa produktu, čo spôsobí jeho nahromadenie.

Nastriekajte ho jemne - predstavte si to ako na maľovanie v spreji - nechcete, aby vám produkt odkvapkal a zašpinil oblečenie. Nastriekajte iba na miesta, ktoré sú mastnejšie - nad čelom, do vrchnej časti hlavy a nad ušami.

4. Chvíľu počkajte

Tento ďalší krok je časť, ktorú väčšina z nás zabudne urobiť. Počkajte niekoľko minút, kým nevyschne. Musíte mu dať aspoň minútu, aby nasal olej a urobil svoju prácu!

5. Používajte prsty!

Po chvíli počkajte a pomocou prstov si šampón vmasírujte do pokožky hlavy. Potom šampón skutočne pomôže odstrániť mastný vzhľad vlasov, a nebude pôsobiť len na povrchu. Ja niekedy použijem uterák a vlasy si utriem a pošúcham pri korienkoch ako po umývaní vlasov.

6. Používajte ho v noci

Ďalším spôsobom, ako používať suchý šampón, je, že si ho aplikujete na noc. Večer pred druhým alebo tretím dňom si vlasy umyte a potom nastriekajte na korienky suchý šampón.

Často vlasy zopnem vyššie do voľného drdola, aby som v ňom udržala aj nejaký objem. To pomáha absorbovať mastnotu, ak sa nejaká za noc vyrobí. Takto sa neprebúdzate s ešte mastnejšími vlasmi, pretože kým spíte, šampón pracuje! Ak máte pocit, že sú vaše vlasy po prebudení stále trochu mastné, môžete ho v prípade potreby ešte ráno použiť.

Tento trik zmenil moje vlasy! Keď to robím, budím sa skôr s objemom vo vlasoch, ako by som ich mala splihlé a ochabnuté.

Element5 Digital, https://unsplash.com/photos/WCPg9ROZbM0

7. Použite ho na objem

Použite suchý šampón, ktorý má určité stylingové schopnosti alebo drží tvar pre väčší objem. Striekam si ho nielen na pokožku hlavy, ale aj do viacerých vrstiev, aby to mojim vlasom dodalo objem. Vlasy si vždy natáčam a upravujem po vrstvách. Keď skončím s jednou vrstvou, nastriekam sprej na objem a potom spustím ďalšie vlasy.

8. Použite ho na účesy

Chcete svojim vlasom dodať (falošný) objem? Pred zapletaním alebo zamotaním do uzla si nastriekajte suchý šampón na všetky vlasy (nielen na korienky).

Po zaschnutí urobte akýkoľvek účes, ktorý chcete urobiť. Potom jemne zatiahnite za vonkajšie okraje copu alebo drdolu, aby ste získali objemnejší vzhľad. Keď vytiahnete pramene, suchý šampón zabráni tomu, aby všetky vypadli a spôsobili, že budete musieť začať odznova.

Aký suchý šampón je ten najlepší?

Skúsila som veľa šampónov. Ale väčšina ma úplne sklamala. Pár krát nastriekam a šampón skončí ani nie za týždeň. Za mňa boli najlepšie šampóny Batiste a na druhom mieste Balea 6 in 1. Sklamal ma ĽOreal Elseve a aj Magic Shampoo. Zelený Got2be dosť málo vydržal a zdal sa mi byť mokrý, hoci táto rada od Schwarzkopfu má výborný prípravok na objem vlasov - powderfull stylingový púder. 

Šampón, ktorý by som ešte chcela vyskúšať, je Wella Professionals Eimi Dry Me, na ktorý som čítala viacero pozitívnzch recenzií.

Článok nevznikol na základe žiadnej spolupráce.

Foto: Go to Ali Pazani's profileAli Pazani, https://unsplash.com/photos/3w14X-Yxffk

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.