Najikonickejšie šaty z filmov

Kto by si nepamätal na malé čierne šaty Audrey Hepburn z filmu Raňajky u Tiffaniho? Alebo na úchvatné zlaté šaty Elizabeth Taylor z veľkofilmu Kleopatra? Alebo na ikonicky zvodné biele šaty Marilyn Monroe?

More...

1. Kleopatra

Herečkin šatník pre film Kleopatra stál viac ako 194 800 dolárov za spolu 65 outfitov, ktoré v ňom nosila. Je to najvyšší rozpočet vyčlenený na jednu postavu v histórii filmu.

Tieto zlaté šaty prispeli k úspechu filmu, ktorý získal štyroch Oscarov vrátane jedného za najlepší kostým pre Irene Sharaff a Vittoria Nino Novaresa. V roku 2012 bol zlatý plášť vydražený za 59 365 dolárov.

2. Raňajky u Tiffaniho

Givenchy little black dres, ktoré nosila Audrey Hepburn pri stvárnení povrchnej Holly Golightly v Breakfast at Tiffany’s, je jedným z najznámejších outfitov všetkých čias.

Šaty boli jednoduché, ale dynamické, sexy a nepopierateľne sofistikované s lichotivým výstrihom. Sú to šaty, ktoré môžu pôsobiť elegantne a zároveň zvýrazňovať ženské krivky. Po tom, čo sa film preslávil, sa stali symbolom praktickosti, elegancie a očarujúcej všestrannosti.

3. Slamený vdovec

Scéna Marilyn Monroe vo vlniacoch sa bielych plisovaných šatách je bezpochyby jedným z najznámejších (a reprodukovaných) momentov nielen v americkom filme, ale pravdepodobne na svete.

Režisér Billy Wilder asi netušil, keď povedal Marilyn Monroe, aby pózovala na mriežke metra, že tento obraz sa stane jedným z najznámejších v histórii popkultúry. Jej manžel Joe DiMaggio údajne tak žiarlil, že to bolo spúšťačom ich rozchodu.

Za šatami stál návrhár William Travilla. Neskôr boli súčasťou zbierky herečky Debbie Reynoldsovej, ktorá ich v roku 2011 dala do dražby. Vydražené boli za viac ako 5,6 miliónov dolárov!

4. Pretty Woman

Vivian, postava Julie Roberts sa v tomto elegantnom outfite, ktoré odhaľuje jej plecia na večer v opere zmení z lacného dievčaťa na elegantnú labuť. Štúdio údajne chcelo jednoduchšie, čierne šaty, ale kostýmná návrhárka Marilyn Vance im namiesto nich dala tieto. Všetky dievčatá potom chcelo mať na maturitnom plese červené šaty.

Scéna v opere, ktorá sa mala pôvodne nakrúcať v San Franciscu, bola nakoniec presunutá kvôli nečakanému zemetraseniu. Nakoniec natočili scénu v historickom múzeu.

Kostýmerka mala šťasntnú ruku paj pri výbere ďalších šiat, ako napríklad známych bodkovaných šiat, na ktoré mali málo látky, tak ich ušili bez rukávov. 

5. Odviate vetrom

Keď chce Scarlett v podaní Vivien Leigh, zapôsobiť na Rhetta Butlera, vytvorí tieto honosné zamatové šaty ušité z jej závesov. Boli navrhnuté Walterom Plunkettom a prežívajú dodnes - aj keď si nedávno vyžiadali obnovu za 30 000 dolárov.

Aj ostatné šaty z filmu stoja za zmienku - nádherné červené šaty (taktiež ručná práca kostýmového výtvarníka Waltera Plunketta) a jemné zelené piknikové šaty s bohatou krinolínou.

Gone With The Wind Museum 10th Anniversary Celebration 04212013 102 (8678462660).jpg Photo courtesy of the city of Marietta Public Information Office, Creative Commons Attribution 2.0

6. Základný inštinkt

Aj keď nie som prívržencom toho filmu, treba uznať, že sa tvorcom podaril husársky kúsok. Pomerne jednoduché vlnené šaty bez rukávov od Ellen Mirojnick sa za noc stali najsexy šaty na svete.

To je príklad toho, že šaty preberajú osobnosť nositeľky a keď je žena dostatočne sebavedomá, vyžaruje sexappeal aj v úplne jednoduchom outfite. Sharon Stone by vyzerala príťažlivo asi v čomkoľvek.

7. Dirty Dancing

Záverečná scéna z najznámejšieho tanečného filmu je doslova dychberúca. Patrick Swayze sa rozhodne vystupovať napriek tomu, že mu to vedenie zakázalo a pristúpi k Baby a povie pamätnú vetu: "Baby nepatrí do kúta."

V tanečnej scéne so zdvíhačkou má Jennifer Gray má oblečené jemne ružové šaty so sukňou stihanou do kruhu, ktorú chceli asi všetky dievčatá na svete. "Keby som vlastnila tie šaty, bola my som milionárka," smeje sa kostýmová dizajnérka Hilary Rosenfeld.

Napriek nízkemu rozpočtu (polovica z peňazí išla na hudobné práva) sa snímka stala trhákom, ktorý zarobil milióny.

8. La Dolce Vita


Federico Fellini režíroval film v roku 1959 a dej sa odohráva v Ríme v 50. rokoch minulého storočia. Marcello Mastroianni, novinár celebrít, blúdi z večierka na večierok, noc čo noc, a predovšetkým, od ženy k žene. Film je veľkolepým portrétom bohatého, lenivého Talianska zaliateho zhýralosťou.

Keď sa švédska herečka Anita Ekberg kúpala vo fontáne di Trevi v čiernych šatách bez ramienok od Piera Gherardiho, spôsobilo to ošiaľ. Fellini dobre vedel, čo robí, keď zrežíroval scénu, kde spojil niekoľko očarujúcich komponentov - nádhernú herečku, výborný outfit a zasadil to do jedného z najkrajších perál Ríma. To je Sladký život.

9. Titanic

Kate Winslet chcela rolu v Titanicu tak veľmi, že neustále otravovala režiséra Camerona, aby jej ju zveril. A dobre urobila, táto slávna úloha ju vystrelila na hereckú špičku.

Bohatú Rose mala pôvodne hrať Gwyneth Paltrow a úlohu Jacka mal dostať Matthew McConaughey. James Cameron si ale presadil mladého Leonarda DiCapria. Od natáčania sa z Kate a Leonarda stali najlepší priatelia a Kate ho často spomína vo svojich ďakovných rečiach.

10. Pomáda

Sandy v podaní nežnej Olivie Newton John sa v priebehu filmu zmení s nesmelého dievčaťa na sebavedomú dámu. Na konci filmu, keď vkročí na scénu v sexi legínach a tope, ktorý jej odkrýva ramená, s červenými vysokými sandálkami, sú všetci hotoví, vrátane Dannyho (Johna Travoltu).

A potom si všetci spoločne zaspievajú You’re The One That I Want”.

Nohavice vraj boli také tesné, že údajne do nich musela byť pred nakrúcaním všitá, a potom si ich vzala ako darček na rozlúčku.

Foto: Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany's.jpg

Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany's,  Trailer screenshot


Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.