Farebná typológia alebo aké farby vám pristanú?

       Poznáte to? Prezeráte si oblečenie v katalógu a pripadá vám skvelé. Ak si ho však objednáte, zistíte, že vám vôbec nepasuje. A to aj napriek tomu, že strih bol v poriadku. Aj ja som to už zažila, ale odkedy sa zaoberám farebnou typológiou, už sa mi to nestáva. Aj predtým som približne tušila, aké farby mi pristanú, ale nevedela som, prečo je to tak. Nevedela som odlišovať teplé a chladné odtiene, netušila som, aká zelená mi pristane a či vôbec. Teraz to už viem.  Ak poznáte svoj farebný typ, budete presne vedieť, ktoré farby si vybrať, a ktorým sa vyhnúť. Vo "vašich" farbách budete pôsobiť krajšie, sviežejšie a mladšie.

More...

Ako určiť svoj farebný typ?

Na určenie farebného typu je najlepšie absolvovať šatkovú metódu. Stylistka vám postupne bude k tvári prikladať jdnotlivé šatky rôznych farieb, a podľa toho zistí, aký ste farebný typ. Následne by ste mali dostať tzv. farebnicu, teda súbor farieb, ktoré vám najviac pristanú.

Na konzultáciu určenia farebného typu sa môžete objednať aj ku mne. Ako to prebieha? Prídete do môjho ateliéru na Trnávke v Bratislave a v priebohu U mňa to prebieha tak, že prídete do môjho ateliéru a v priebehu približne dvoch hodín preberieme teoretické základy o farbách (aby ste si aj vy sami vedeli vybrať správny odtieň) a potom prejdeme k praktickej časti a skúšame jednotlivé šatky. Výsledkom bude zaradenie do jednej z 12 kategórií a následné zaslanie palety farieb do emailu. Ak máte záujem, môžete si dokúpiť vzorkovník s látkami, ktoré si všade môžete nosiť so sebou.

Každá žena je však originál, preto si myslím, že takmer žiadnej žene nepasujú všetky farby z palety, pretože farebnosť ľudí je taká jedinečná, že sa nedajú zaškatuľkovať do jednej z 12 alebo 16 kategórií. Preto ku každej dáme pristupujem individuálne a na konci vyberiem presne tie farby, ktoré vám na základe šatkovej metódy pristali najviac a vyskladám vám túto farebnicu na mieru.

Základy teórie farieb

Na to, aby ste pochopili, ako pôsobia farby, ktoré farby s vami budú ladiť a aké sú vlastnosti farieb, je potrebné ovládať základné pojmy z teórie farieb. Je to potrebné pre to, aby ste vedeli pomenovať vlastnosti farieb, ktoré obsahuje vaša tvár - pokožka, oči, vlasy, pery...

Pre nás sú dôležité nasledujúce charakteristiky:

Jas (svetlosť) - vyjadruje to, či je farba svetlejšia alebo tmavšia, svetlejšie farby sa blížia k bielej, ak pridáme čiernu, budú farby tmavšie.

Jas (svetlosť) farby

Jas (svetlosť) farby

Sýtosť (intenzita) - znamená to, či je farba intenzívna, žiarivá, alebo tlmená. Menej sýta farba vzniká tak, že sa do farby primieša napr. sivá farba. Pre naše účely použijeme výraz kontrastná (čistá) farebnosť a tlmená farebnosť.

Sýtosť farby

Sýtosť farby

Teplota - určuje, či je farba teplá alebo studená. Teplé farby sú: fialovo-červená, červená, oranžová, žltooranžová, žltá. Medzi chladné farby patria žltozelená, zelená, modrozelená, modrá, fialová. Ak chcete, aby bola farba teplejšia, pridajte žltú.

Každá farba má svoj odtieň v teplejšej a chladnejšej verzii. Ak viete, že vaša farebnosť je skôr teplejšia, mali by ste si vybrať teplejší variant. Napríklad namiesto malinovočervenej vybrať paradajkovo červenú alebo namiesto modrej tyrkysovú. A čierna má svoj ekvivalent v hnedej, biela v krémovej.

Ako si môžete sama určiť farebný typ?

Keď z nejakého dôvodu nemáte možnosť absolvovať konzultáciu u stylistu, môže vám pomôcť pomôcka, ktorú vidíte v titulke článku. Je to kruh, kde som rozdelila jednotlivé typy 4 ročných období do 3 podkategórií. Spolu tvoria 12 farebných typov.

Ak neviete, ako začať, môžete sa inšpirovať mojím postupom.

Prvou možnosťou je ísť podľa typológie 4 ročných období, kde sú jednotlivé typy rozdelené do 4 hlavných kategórií - jar, leto, jeseň, zima. Ďalej sa každý z týchto typov rozdeľuje ešte na tri podtypy, a tak dostaneme celkovo 12 farebných typov.

Druhou možnosťou je skúsiť tonálnu typológiu a zaradiť sa do jednej zo 6 hlavných charakteristík: tmavá, svetlá, kontrastná, tlmená, chladná, teplá. Následne sa každá delí ešte na dva podtypy, a tak dostaneme opäť 12 podtypov.

Je teda jedno, či idete podľa tonálnej typológie (existuje 6 základných typov, ktoré sa ešte delia na dva podtypy), alebo podľa typológie 4 ročných období (ktoré sa delia na tri podtypy), dostanete rovnaký výsledok. Jeden z 12 typov.

Typológia štyroch ročných období

Klasifikácia farebnej typológie podľa štyroch ročných období (jar, leto, jeseň, zima), sa opiera o tieto dve charakteristiky:

  1. tón vašej pokožky, vlasov a očí (či máte skôr teplejšie, zlatisté farby alebo chladné až popolavé)
  2. či ste celkovo skôr svetlý typ alebo tmavý typ - určí sa to najmä na základe farby vlasov.

Štyri ročné obdobia reprezentujú vzájomné kombinácie týchto dvoch charakteristík.

Zjednodušene sa to dá opísať takto - ak má vaša pokožka a vlasy teplejší podtón, alebo ste rusovláska, pravdepodobne budete jar alebo jeseň. Ak má vaša pokožka skôr chladnejší podtón a vlasy máte skôr čierne, sivočierne alebo sivé, a nemajú zlatisté či ryšavé farebné tóny, budete asi zimný alebo letný typ.

Ak je farba vašich vlasov svetlejšia ako stredne hnedá, pravdepodobne budete letný alebo jarný typ. Ak je tmavšia, budete asi zimný alebo jesenný typ.

Jar je väčšinou svetlý typ s teplým podtónom pokožky,väčšinou broskyňovej farby, môže mať aj pehy, vlasy sú svetlé blond až stredne hnedé, majú zlaté odlesky a červený až oranžový podtón, oči bývajú väčšinou čisté modré, zelené, tyrkysové, svetlohnedé

Jarný typ. Foto Nicole Kidman: Eva Rinaldi, commons.wikimedia.org

Leto je svetlejší a tlmenejší typ s chladným tónom pokožky, vyznačuje sa nižším kontrastom medzi pokožkou a vlasmi, vlasy majú často studený, popolavý nádych, môžu ísť od svetlej blond až po stredne hnedú farbu. Oči bývajú najčastejšie modré, sivomodré, zelenomodré, sivohnedé.

Letný typ, Foto Jennifer Anniston: Angela George, commons.wikimedia.org

Jeseň je tmavší typ s teplými, zlatistými podtónmi na pokožke, obyčajne sýto sfarbené vlasy, stredne hnedé až čierne, stredne červené až tmavočervené, aj maghagónové a so zlatými odleskami, oči sú orieškovohnedé, stredne hnedé, hnedozelené, zelené.

Jesenný typ, foto Julie Roberts: David Shankbone, commons.wikimedia.org

Zimný typ je tmavší typ s chladnejším alebo olivovým podtónom pokožky. Vysoký kontrast medzi tmavosťou pokožky a vlasov a očí. Vlasy môžu byť sivé, popolavosivé, tmavohnedé, čierne, chladné tóny. Oči sú stredne hnedé až tmavohnedé, čisto modré, sivomodré, zelené s chladným podtónom, a čierne.

Zimný typ, foto Megan Fox: Michael Vlasaty, commons.wikimedia.org

Ku každému typu som priradila 12 ideálnych farieb. Skúste si tieto farby, ak ich máte vo svojom šatníku, porovnať s typom vašej pokožky (najlepšie neopálenej) a prirodzene sfarbenými vlasmi. Možno to nebudú vaše obľúbené farby, alebo farby z vášho šatníka, ale tým sa zaoberám v spodnej časti tohto článku v kapitole Ako nosiť nevhodné farby.

Našli ste sa v tomto opise? Ak áno, môžem vám pogratulovať a môžeme ísť o krok ďalej. Aby sme bližšie určili váš typ, je dobré uvedomiť si, čo vás definuje.

Je možné, že vaša farebnosť sa bude zhodovať len s jednou vlastnosťou každej varianty (tmavá, svetlá, chladná, teplá), potom bude obtiažne nájsť, ktorý ste farebný typ. Čím bližšie ste k neutrálu - teda k stredu jednej z možností, tým menej vám bude pasovať daná farebná paleta.

Napríklad budete cítiť, že máte teplejší tón pokožky, ľahko sa opálite do zlatista, ale farba vašich vlasov nebude ani úplne tmavá, ani svetlá, a tak nebudete vedieť, či ste jeseň alebo jar.

Alebo sa budete vnímať len ako tmavá (tmavé vlasy a oči) a ďalšiu charakteristiku - či máte skôr chladný alebo teplý tón pokožky - si už nebudete vedieť určiť. Alebo budete mať svetlé vlasy, takže môžete patriť medzi jarné alebo letné typy, ale opäť nebudete istá, aký máte podtón pokožky.

Ako určiť farebnú teplotu?

Zistiť, akú máte farebnú teplotu pokožky, nie je jednoduché. Robí sa to na základe priloženia striebornej a zlatej farebnej šatky - ak ladíte viac so zlatou, máte bližšie k teplejším tónom, ak so striebornou, bližšie sú vám chladnejšie tóny. Samozrejme, stalo sa mi aj to, že klientka bola niekde uprostred - mohla nosiť aj strieborné aj zlaté šperky, preto na ňu nepasovala paleta výlučne teplých farieb alebo studených. Žena môže byť aj teplotne neutrálna. Kvôli tomu sa 4 ročné obdobia delia ešte na podskupiny a preto pre klientky vyhotovím vždy unikátnu vzorkovnicu látok.

Ak nemáte takéto šatky, a chcete si samé určiť farebnú teplotu, je dobré priložiť si k tvári hárok bieleho papiera. Ak uvidíte, že pri tomto papieri budete vyzerať staršie, unavenejšie a bude vidno všetky vaše nedostatky ako kruhy pod očami a pod., tak pravdepodobne nebudete chladný či kontrastný typ, ale skôr teplejší a tlmenejší a viac vám pôjde krémová farba. Ak máte aj papier takéhoto odtieňa, skúste si to porovnať.

Ďalšou možnosťou je nájsť vo vašom šatníku 2 farebné odtiene z rovnakej farby, ktoré reprezentujú chladný odtieň a teplý odtieň. Napríklad ružovú a lososovú, alebo smaragdovozelenú a zelenú, alebo čiernu a hnedú, či čisto bielu a krémovú. Ak vám pasuje prvý variant viac ako druhý, budete inklinovať k chladnejším odtieňom.

Niekedy sa odporúča aj to, keď si pozriete svoje žily na predlaktí - ak idú skôr do zelena, budete teplejší typ, ak do modra, budete pravdepodobne chladný typ. Je to však na individuálnom posúdení - sami si ťažko určíte, či ide skôr o teplejšiu alebo chladnejšiu farbu. Prípadne si skúste pokožku porovnať s pokožkou niekoho iného.

Ako určiť ideálne farby bez určenia farebného typu

Mám zopár odporúčaní aj pre ženy, ktoré si nevedia určiť svoj farebný typ a služby stylistu aktuálne nemôžu využiť (kvôli vzdialenosti alebo financiám).

Ak budete sledovať farby, ktoré sa nachádzajú priamo vo vašej tvári, dostanete unikátne farby, ktorými nikdy nešliapnete vedľa. Dobré je aj poznať základné charakteristiky farieb.

Farba očí - ak pri líčení zvolíte tiene, ktoré sú rovnaké ako farba vašich očí, určite budú ladiť s odtieňom vašich očí. Taktiež môžete rovnakú farbu vybrať pre náušnice alebo topu. Ak máte napríklad sivomodré oči, a oblečiete si sivomodrý top, budete pôsobiť harmonicky.

Farba vlasov - môžete sa inšpirovať aj farbou vlasov - odtiene farieb, ktoré nájdete v prameňoch vo vašich vlasoch, budú dobrou voľbou aj pri oblečení a doplnkoch. Ak ste napríklad blondínka, budú vám pasovať nohavice rovnakej farby, kabelka alebo topánky. Samozrejme, nemusí to byť nosené naraz vo viacerých veciach.

Farba pier - aj farba pier prezrádza veľa - ak máte skôr malinové pery, bude vám pasovať táto farba, a to napríklad aj pri líčení a pravdepodobne budete inklinovať k chladnejším tónom. Ak máte skôr pery do lososovej farby, zvoľte podobný odtieň aj pri výbere lícenky. Lososová je skôr teplejšou farbou, a tak je možné, že budete mať aj odtieň pokožky teplejší.

Tonálna typológia

Tonálna typológia sa zaoberá tým, že už v prvom kroku delí farebné typy do 6 skupín, čiže podrobnejšie ako typológia 4 ročných období.

Pri nej je dôležité je uvedomiť si, akú základnú charakteristiku máte, aká farebnosť u vás prevláda - či ste tmavá, svetlá, kontrastná, tlmená, chladná, teplá.

Tmavá vs. svetlá

- určuje sa, či ste tmavý alebo svetlý typ, teda či máte tmavé vlasy a tmavé oči, alebo svetlé vlasy a modré či zelené oči (v niektorých prípadoch aj hnedé)

Tmavý typ sa vyznačuje tmavou farbou vlasov od stredne hnedej po čiernu, a vo väčšine prípadov má tmavé oči, t.j. tmavohnedé až čierne.

Svetlý typ je celkovo svetlo sfarbený - bývajú to blondínky so svetlejšími očami, v niektorých prípadoch aj orieškovohnedé.

Teplá vs. chladná

- či ste teplý alebo chladný typ, teda či prevládajú na vašej pokožke skôr teplé pigmenty alebo chladné.

Teplý typ má väčšinou svetloryšavé, ryšavé alebo mahagónové vlasy a hnedé alebo zelené oči, často možno spozorovať na jej pokožke pehy. Pristanú mu najmä teplé farby ako žltá, oranžová, hnedá, zelená, oranžovočervená.

Chladný typ má chladný podtón pokožky, teda ladí so striebornou a chladnejšími farbami, a väčšinou čierne, tmavohnedé, sivé alebo popolavé vlasy a modré či sivomodré oči.

Tlmená vs. kontrastná

- či ste tlmený alebo kontrastný typ - či farby vo vašej tvári skôr splývajú a neviete jednoznačne určiť ich farbu, alebo máte medzi pleťou, očami a farbou vlasov vysoký kontrast.

Pri tlmených typoch sú vlasy stredne hnedé až svetlohnedé, oči hnedé, sivozelené a sivomodré. Ich farba nie je jednoznačná, nie je to ani tmavá ani svetlá, ťažko ju popísať, väčšinou sú na jej tvári tlmené farby, teda nie čisté.

Kontrastné typy majú výraznú farbu vlasov - buď  sú to čisté blondínky (kontrastná jar) alebo brunetky (kontrastná zima). Tiež sa vyznačujú čistou farbou očí, ktoré doslova žiaria, obyčajne sú to modré alebo zelené oči. Stáva sa aj to, že kontrastným typom môže byť blondínka s hnedými očami.

Rozdelenie na 12 kategórií - farebných podtypov

Z tonálnej typológie sa môžeme dostať na ďalšiu úroveň - a to rozdeliť vyššie uvedených 6 kategórií (tmavá, svetlá, chladná, teplá, kontrastná, tlmená) na 12 podtypov, čím dostaneme podrobnejšie rozdelenie. Postupujete tak, že si určíte hlavnú črtu, ktorá vás charakterizuje - a to, či ste tmavá, svetlá, kontrastná, tlmená, chladná, teplá, a potom určíte vedľajšiu, teda napríklad farebnú teplotu pokožky.

Príklad -ak ste výrazná brunetka, tak budete patriť do jednej zo šiestich skupín, teda v tomto prípade budete patriť do skupiny "tmavá", a keď si dokážete určiť ešte farebnú teplotu, posunie vás to do jednej z dvanástich podkategórií - budete buď tmavá zima (v prípade chladnej pokožky) alebo tmavá jeseň (v prípade teplých pigmentov).

Tmavý typ

Tmavý typ je charakterizovaný tmavou farbou očí, vlasov a pri jesennom type aj pokožky. Vlasy môžu byť hnedé, tmavohnedé, hnedočierne, čierne, niekedy môžu mať vlasy aj mahagónový nádych. Oči sú zväčša čierne, tmavohnedé, hnedé, výnimočne aj modré a zelené.

Tmavá zima

V prípade, že ste celkovo tmavý typ (máte napr. tmavohnedé vlasy) a zároveň má vaša pokožka chladnejší podtón, ste pravdepodobne tmavá zima . Tmavá zima je napr. Anne Hathaway, Lily Collins, Monica Belluci, Demi Moore, Lucy Liu. Vaše ideálne farby budú:

Tmavá jeseň

Ak ste tmavý typ a zároveň máte teplejší tón pokožky, budete asi tmavá jeseň. Takéto tmavé typy sú napr. Kim Kardashian, Eva Longoria, Salma Hayek, Halle Berry, Sofia Vergara, Cindy Crawford. Vaše farby potom budú:

Svetlý typ

Svetlý typ sa vyznačuje svetlým sfarbením vlasov, očí a pokožky - vlasy môžu byť blond, svetlohnedé alebo svetloryšavé, oči bývajú väčšinou zelené, modré, alebo niekedy aj orieškovohnedé. Pristanú vám svetlejšie farby.

Svetlé leto

Ak ste celkovo svetlá a vaša pokožka má chladnejší tón, budete asi svetlé leto. Inšpirujte sa herečkami ako Gwyneth Paltrow, Amanda Seyfried, Naomi Watts, Reese Witherspoon, Kate Blanchett, Glen Close. Vaše ideálne farby:

Svetlá jar

Ak ste svetlý typ a v pokožke máte prevažne teplejšie tóny, ste pravdepodobne svetlá jar. Svetlá jar sú napr. herečky Charlize Theron, Taylor Swift, Scarlett Johansson, Blake Lively, Kate Hudson, Becky Newton, či modelka Heidi Klum. Vaše farby budú:

Teplý typ

Teplý typ sa vyznačuje teplejšími tónmi vo vlasoch - môžu byť mahagónové, červenohnedé, svetloryšavé. Oči bývajú aj orieškovohnedé, zelené, ale aj modré. Pleť môže mať béžový nádych, ale ak ide o červenovlásku, ide o výnimku, že pleť môže byť aj porcelánová. Na pokožke sú pri tomto type často prítomné pehy.

Teplá jar

Ak ste teplý typ s teplým tónom vo vlasoch a na pokožke (pravdepodobne budete mať aj pehy), a vo vlasoch budete mať skôr svetlejšie a svetlomedené tóny, budete asi teplá jar. Zo známych osobností je to napr. Nicole Kidman, Amy Adams, Ema Stone, Jessica Chastain, Leslie Mann. Vaše ideálne farby budú:

Teplá jeseň

Ak ste teplý typ s teplejším odtieňom pokožky (môžete mať aj pehy) a s tmavšími tónmi vo vlasoch, pravdepodobne ste teplá jeseň. Z herečiek sú to napr. Christina Hendricks, Marcia Cross, Julia Roberts, Lindsay Lohan, Julianne Moore. Vaše farby sú:

Chladný typ

Chladný typ s  vyznačuje chladnou pokožkou - porcelánovou pleťou a jemne ružovo sfarbenými lícami, ťažšie sa opaľuje, oči bývajú modré, sivomodré, oceľovomodré, ale aj tmavé. Vlasy mávajú popolavý nádych, môže ísť o čiernu, tmavosivú farbu, sivú, alebo hnedú s popolavými tónmi.

Chladná zima

Chladný typ s chladnou pokožkou a výrazne tmavými tónmi vo vlasoch je obyčajne typ chladná zima. Je to napr. Liv Tyler, Brooke Shields, Jennifer Connelly, Lauren Graham. Vaše farby sú:

Chladné leto

Ak ste chladný typ, ale so svetlejšími, popolavými tónmi vo vlasoch, budete asi chladné leto. Chladné leto je napr. Alexis Bledel, Amanda Peet, Kate Middleton, Milla Jovovich, Liz Hurley, Emily Blunt. Vaše farby potom budú:

Tlmený typ

Tlmený typ má nízky kontrast medzi tmavosťou očí, vlasov a pokožky. Často to je kombinácia stredne hnedých a až svetlohnedých vlasov a orieškovohnedých alebo sivomodrých očí. Tento typ nemá až takú vyhranenosť, čo sa týka teploty pokožky. Vyhýbať by sa mal ostrým, čistým a intenzívnym farbám.

Tlmené leto

Ak máte pocit, že ste tlmený typ so studenými tónmi v pokožke alebo vo vlasoch, pravdepodobne budete tlmené leto. Tlmené leto je napr. Jennifer Aniston, Sarah Jessica Parker, Denise Richards, Rachel McAdams, Miley Cyrus. Vaše farby sú:

Tlmená jeseň

Ak ste celkovo tlmený typ, ale s teplejšími tónmi v pokožke, budete asi tlmená jeseň. Je to napr. Kerri Russel, Drew Barrymore, Misha Barton, Jessica Biel, Mary-Kate Olsen, Gisele Bundchen.

Kontrastný typ

Kontrastný typ má vysoký kontrast medzi farbou pleti a farbou očí a vlasov. Väčšinou je to čistá blondínka s výrazne modrými očami (Cameron Diaz) alebo tmavovláaska s intenzívne modrými očami (Meghan Fox). Farby, ktoré má tento typ v tvári, sú jednoznačne pomenovateľné. Môže siahnuť po čistých a výrazných farbách.

Kontrastná zima

Ak ste kontrastný typ s výraznými očami, tmavými vlasmi a pokožkou s chladnejšími tónmi, budete asi kontrastná zima. Známe osobnosti Megan Fox, Katy Pery, Zooey Deschanel, Courtney Cox. Vaše farby budú potom:

Kontrastná jar

Ak ste kontrastný typ, ale so svetlejšími tónmi vo vlasoch a teplejšími tónmi na pokožke, budete asi kontrastná jar. Známe osobnosti: Jenny McCarthy, Cameron Diaz, Heather Graham, Mena Suvari. Vaše farby budú tieto:

Ak ste jeden zo 6 typov...

Ak sa vám nepodarilo dostať sa až na takéto podrobné delenie, nemusíte byť sklamaná, aj z určenia jedného zo 6 typov môžete vyvodiť nejaké závery...

TMAVÁ - ak viete, že ste skôr tmavý typ, siahnite rovnako po tmavších farbách, pravdepodobne vám nepristanú svetlé pastelové farby, ale skôr sýtejšie.

SVETLÁ - ak ste svetlý typ, nebudú vám pasovať ťažké tmavé farby ako napríklad čierna. Ak túžite po takýchto farbách, môžete ich používať na menšej ploche alebo na spodnej časti tela, kde neovplyvnia vašu tvár až natoľko.

CHLADNÁ - ak viete, že ste skôr chladnejší typ a pristane vám viac striebro ako zlato, vyberajte si hladnejšie farby. Každá farba má svoj variant v teplejšej alebo chladnejšej verzii - namiesto oranžovočervenej zvoľte malinovočervenú, namiesto tyrkysovej zvoľte modrú.

TEPLÁ - pravdepodobne vám pristane zlatá bižutéria viac ako strieborná, siahnite po teplejších variantoch farieb - namiesto ružovej voľte lososovú, namiesto čiernej zvoľte hnedú. Pristane vám červená, oranžovočervená, oranžová, žltá, okrová. A namiesto čistej bielej zvoľte radšej krémovú.

KONTRASTNÁ - siahnite po výrazných farbách, tlmené farby s prímesou sivej nebudú nič pre vás. Vyhnite a sivej, khaki, modrosivej, ružovosivej (popol z ruží), voľte jednoznačne definovateľné farby ako žltú, modrú, zelenú, červenú, fuchsiovú, fialovú.

TLMENÁ - ak neviete presne učiť farbu vašich vlasov či očí, budete pravdepodobne tlmený typ. Vyhnite sa čistým farbám ako sýtočervená, magenta či trávičkovo zelená a vyberajte si farby, ktoré majú prímes sivej. Voľte radšej neutrálnejšie farby, ale vyhnite sa čiernej.

Prečítajte si viac o farebných tónoch aj v článku Návod na výber šperku podľa tónu pleti.

Ako nosiť nevhodné farby

Vyššie sme si povedali o tom, ktoré farby sú ideálne pre ten ktorý typ. Klientky sa obyčajne pýtajú, čo majú robiť, ak majú obľúbenú nejakú farbu a pre ich farebný typ nie je vhodná. Najčastejšie sa to stáva pri čiernej, ktorá býva jednou z najobľúbenejších.

Samozrejme, bola by škoda, keby sa zbavovali vecí, ktoré nemajú ich ideálnu farbu, alebo keby si odriekali nosiť kúsky, v ktorých sa cítia dobre. Tiež treba brať do úvahy to, akú má žena povahu, ak z nejakého dôvodu nechce upútavať pozornosť čistými jasnými farbami a preferuje čiernu, malo by sa to rešpektovať. Aké sú teda možnosti?

  1. pridajte make-up - ak je dáma tlmenejší typ a túži po výrazných farbách, vtedy radím, aby používala viac make-upu. Potom sa nestane to, že by ju oblečenie prebilo, ale vyrovná farebnú intenzitu oblečenia tým, že  zvolí napríklad nápadnejší rúž alebo výraznejšie líčenie očí. Potom pozornosť iných nebude sústredená iba na oblečenie, ale aj na jej tvár. Vďaka líčeniu nadobudne výraznejšie sfarbenie.
  2. nevhodnú farbu použite na malej ploche - ak máta v obľube napríklad malé čierne šaty, aspoň vyberte strih, ktorý nebude zaberať veľkú plochu - namiesto dlhých rukávov zvoľte kratšie, alebo strih na ramienka, a výstrih nech nie je úplne pri krku, ale vyberte hlbší a väčší dekolt, nech vidno čo najviac z vašej pokožky.
  3. nevhodnú farbu použite na spodnej časti tela - nenoste farbu, ktorá vám nepasuje, tesne pri tvári. Ak ju máte v obľube, radšej siahnite po nohaviciach alebo sukni, ktoré sa nosia ďalej od tváre, alebo si ju doprajte na nejakom doplnku - kabelke či topánkach.
  4. vrstvite - ak už máte top v nevhodnej farbe, skúste ho čiastočne prekryť vestou alebo sakom v ideálnej farbe. Alebo zvoľte čiastočne transparentný top alebo čipku, ktorá nezaberá takú súvislú plochu ako top z klasickej látky.
  5. použite doplnok - ak máte top v nevhodnej čiernej farbe, zvoľte šatku alebo šál z vašich ideálnych farieb a tento nedostatok sa zmierni, pretože bezprostredne pri tvári budete mať svoju ideálnu farbu. Môžete zvoliť aj výraznejší náhrdelník, ktorý rozbije plochu nevhodnej farby.

Zdroj foto: Anne Hathaway - Mireille Ampilhac, Harald Krichel, Jennifer Aniston - Official White House, Angela George, foto Chuck Kennedy, Angela George, Julia Roberts a Cameron Diaz - David Shankbone, Nicole Kidman, Cameron Diaz - Eva Rinaldi Celebrity Photographer, Eva Mendes - Nicolas Genin, Jessica Biel - Georges Biard, Amanda Seyfried - Courtney, Meghan Fox - Michael Vlasaty, Milla Jovovich - Mingle Media TV, Liv Tyler - Joella Marano, Gisele Bündchen - Arezzo Brasil - YouTube, Kim Kardashian - Luke Ford, Kate Hudson - tanka v from roma, Lauren Graham - SAMHSA, Julianne Moore - David Shankbone, Emily Bunt - Nicole Alexander, Monica Bellucci - Manfred Werner - Tsui, Liv Tyler - sheksays - The Super 15, Lauren Gragam - SAMHSA, Cate Blanchett - 누벨샤일로

Foto na titulke - Unsplash.com - Sarah RodriguezNora Hutton Leyli Nova Michael Dam

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.