Aké sú typy postáv alebo aké strihy sa vám hodia?

V stylingu je jednou z najdôležitejších veci, z ktorých vychádzame, určenie typu postavy. Nezáleží až tak na tom, či má žena 50 alebo 70 kilogramov, podstatný je fakt, ako má tieto kilogramy rozložené. Niekedy môže vyzerať lepšie žena kyprejších tvarov, ak má postavu typu presýpacie hodiny, ako žena typu hruška, ktorej sa všetky kilá navyše sústredia iba do spodnej polovice tela a vyzerá neproporčne. Preto sa snažíme tento optický nepomer skorigovať alebo vylepšiť správnymi strihmi oblečenia.

More...

Tri telesné typy - somatotypy

Existujú rôzne rozdelenia typov postáv, ale ak sa zaoberáte cvičením a stravovaním, je vás podstatné vedieť najzákladnejšie rozdelenie typov postavy podľa pomeru tuku a svalovej hmoty, či sklonu k priberaniu. Je to tzv. somatotyp a toto delenie zaviedol americký lekár a psychológ William Herbert Sheldon. Sú to tri telesné typy - ektomorfný, mezomorfný a endomorfný typ.

Tri somatické typy

Tri somatické typy

Ektomorf:

Medzi ektomorfov  patria dámy s veľmi štíhlou a vysokou postavou. Tento telesný typ je charakteristický dlhými nohami a rukami a úzkym hrudným košom. Ektomorfovia majú výborný metabolizmus, čo skonzumuje, to okamžite spáli. Nemusí sa trápiť diétami, pretože väčšinou môžu zjesť naozaj všetko, ale zároveň, ak chce trošku pribrať a mať svalovú hmotu, musí si to poctivo vydrieť. Čo sa týka jedálnička, mal by sa zameriavať najmä na príjem sacharidov a v cvičení radšej menej tréningov, ale silových a intenzívnych. Môžu si dopriať aj výživné jedlo s vyšším počtom kalórií.

Z hľadiska stylingu túžia tieto dámy nabrať krivky, a tak sa odporúča siahnuť po voľnejšom oblečení, nariasených či plisovaných sukniach, topov s naberanými rukávami, rozšírených nohavíc, volánoch. Dobré je použiť vrstvenie odevu, pričom napríklad zvýrazníte iba pás a ostatné krivky dotvoríte oblečením.

​Mezomorf

Mezomorfný typ postavy je charakteristický objemnými svalmi . Ak patríte medzi mezomorfov, máte tie najlepšie dispozície pre priberanie svalovej hmoty, ktorú môžete pomerne ľahko rozvíjať. Mezomorfovia  bývajú svalnatý  a silný, majú väčší hrudný kôš (najmä muži), široké ramená a celkovo štíhlu postavu. Rýchlo priberajú svalovú hmotu, alebo naopak chudnú. Samozrejme, aj oni musia na svojej postave pracovať, primerane sa stravovať a cvičiť. Môžu sa venovať rôznym druhom športu, pri ženách, ktoré netúžia mať až toľko svalovej hmoty, je lepšie zaradiť skôr kardio ako silový tréning.

Pri stylingu sa potom treba zamerať na problémové partie, na to, o aký typ ide z hľadiska rozmiestnenia tuku, čo podrobnejšie preberám nižšie. Ak ide o presýpacie hodiny a postava je vyvážená, netreba takmer nič korigovať. Ak ide o hrušku so širšími bokmi, treba vyvážiť vrchnú časť tela, ak ide o obrátený trojuholník so širšími ramenami a užšími bokmi, treba opticky dorovnať spodnú časť tela.

Endomorf:

Endomorfný telesný typ máva problémy s vyššou hmotnosťou. Kvôli svojmu pomalému  metabolizmu a zvýšenému ukladaniu tukov si musí rozmyslieť každé sústo jedla, ktoré skonzumuje, a ak chce mať štíhlejšiu postavu, zároveň sa musí viac hýbať. Mal by dávať pozor najmä na jednoduché sacharidy (biele pečivo, keksíky, koláče), z ktorých sa rýchlo priberá. Odporúča sa zaradiť najmä kardio cvičenie, najmä beh, aerobik či plávanie. Tento typ dokáže pomerne dobre naberať svalovú hmotu, ale spolu s ňou naberá tiež tuk, jeho svaly potom vyzerajú nevytvarované. Často sa stane, že tento typ má svaly, ale keďže ich zakrýva tuk, ostatní si môžu myslieť, že ide o človeka, ktorý vôbec necvičí, pričom opak môže byť pravdou. Dámy tohto typu majú tiež často široké boky alebo väčšie bruško.

Pre tento typ postavy sa snažíme v stylingu o to, aby pôsobila štíhlejšie, vyberáme monochromatické kúsky odevu, zvislé línie, pásiky, vyhýbame sa zbytočným aplikáciám a materiálom, ktoré pridávajú objem,  používame V-čkové výstrihy, dávame pozor na príliš obtiahnuté, ale aj oversized veci. Dobrou pomôckou sú aj lodičky s vyšším opätkom v rovnakej farbe ako spodná časť odevu (teda nohavice, pri sukni sú to pančuchy).

Päť typov postáv

Ďalšie delenie, ktoré je asi najznámejšie, je delenie podľa umiestnenia tuku, resp. rozloženie proporcií na jednotlivých častiach postavy. Určujúce sú pre to tri oblasti tela - hrudník, pás a boky. Najzákladnejšie delenie je na päť typov, ale existujú aj delenia na viaceré typy.

Pri priberaní sa môže typ mierne zmeniť - napríklad z presýpacích hodín sa časom môže stať obldĺžnik, alebo z obdĺžnika jablko. Ak je žena vyslovene štíhla, nebude typ jablko.

Ideálnym typom sú presýpacie hodiny. V stylingu sa snažíme o to, aby sme správnymi strihmi docielili zdanie postavy typu presýpacích hodín a dorovnali proporčne tie partie, ktoré sú väčšie alebo menšie.

Neviete, ako začať alebo kde sa zaradiť? Čítajte ďalej...

Ako zistíte typ svojej postavy?

Skúste odpovedať na nasledujúce otázky:

Je váš hrudník výrazne širší ako pás?

Ak ste odpovedali áno - sú vaše boky oveľa širšie ako váš pás (viac ako 20 cm?) - ak áno, ste presýpacie hodiny, ak nie, ste obrátený trojuholník.

Ak ste odpovedali nie - sú vaše boky oveľa širšie ako váš pás (viac ako 20 cm?) - ak áno, ste hruška, ak nie, skúste odpovedať na otázku - je obvod vášho pása väčší ako obvod bokov? Ak áno, ste jablko, ak nie, ste obdĺžnik.

Samozrejme, oveľa lepšie je, keď sa na svoju postavu pozriete komplexne, niekto môže mať menšie prsia, a teda aj obvod v prsiach bude mať menší, ale môže mať široké ramená a tým pádom nebude hruška, ale presýpacie hodiny. Treba sa reálne pozrieť do zrkadla a zhodnotiť problémové partie - ak najviac priberáte do pŕs a máte širšie ramená a úzke boky, budete asi obrátený trojuholník, ak priberáte najmä do bokov, budete hruška, ak do bruška, budete asi jablko. A ak rovnomerne - buď presýpacie hodiny alebo obdĺžnik.

Vodiacou pomôckou je aj veľkosť oblečenia - ak nosíte menšie číslo topov ako nohavíc, pravdepodobne budete hruška, ak je to naopak a väčšie čísla budete nosiť pri topoch, budete obrátený trojuholník alebo jablko. A ideálny prípad nastáva, keď máte rovnaké konfekčné číslo vrškov aj spodných častí oblečenia. Potom budete presýpacie hodiny alebo obdĺžnik.

Presýpacie hodiny

Presýpacie hodiny možno rozdeliť ešte do dvoch skupín, či ide o písmeno X alebo číslo 8. X-ko má boky posadené nižšie a tuk sa sústreďuje hlavne na stehnách. Osmička má boky posadené vyššie a žena tohto typu má výraznejší zadok - objem sa sústreďuje hneď pod pásom.

Charakteristika

Obvod cez prsia je približne rovnaký ako obvod cez boky (plus mínus 5-10 cm). Žena tohto typu postavy má výrazne štíhly a jasne definovaný pás, pekne tvarované prsia a štíhle nohy. Ramená má stredne široké až široké, proporčne k bokom. Je to ideálny typ postavy. Žena, ktorá má túto postavu, si môže dovoliť takmer čokoľvek. Samozrejme, existujú aj tu určité pravidlá, čo sa týka proporcií, a záleží napríklad aj na tom, aké ma žena dlhé nohy či trup.

Oblečenie

Mala by voliť strihy kopírujúce postavu, vyhýbať sa príliš voľné oversized strihom, v ktorých by sa strácal typ jej postavy, nechať zvýrazniť svoj pás a voliť doplnky, ktoré ho podčiarkujú - opasky, zavinovacie šaty a pod. Pás by mal byť bodom, na ktorý sa sústredí celá pozornosť. Ak zvolí priliehavé oblečenie, bude vyzerať najlepšie - ako presýpacie hodiny.

Ak zvolí obtiahnutý vršok a voľný spodok, bude sa zdať, že je hruška, ak bude nosiť voľný top a obtiahnuté spodné časti, bude pôsobiť ako obrátený trojuholník. A pri oboch voľných veciach bude vyzerať ako obdĺžnik.

Celebrity

Christina Hendricks, Sophia Vergara, Salma Hayek, Dita von Teese, Scarlett Johanson, Kelly Brook, Elizabeth Taylor, Sophia Loren

Čo nosiť?

Topy: zavinovacie blúzky, tričká s okrúhlym alebo V-čkovým výstrihom, trenčkoty, saká na jeden gombík, kabáty s opaskom

​Spodné časti: kruhové sukne, ceruzkové sukne, áčkové sukne, všetky typy nohavíc - skinny, rovné, bootcut, voľné

Banán - obdĺžnik

Môže ísť o postavu typu písmena I alebo H, pričom I je celkovo užšia, chudá postava, a postava typu H je širšia. Tým pádom sa I bude skôr snažiť o naberanie objemu ako pri somatotype ektomorf.

Charakteristika

Obvod pŕs je zhruba rovnaký ako obvod bokov, maximálne o 5 až 10 cm menší ako boky. Obvod pása je zhruba rovnaký ako obvod hrudníka a bokov. Chrbát je väčšinou širší, prsia priemerne veľké, pás je málo definovaný a ruky a nohy sú atletické.

Oblečenie

Treba definovať pás a to buď priliehavejším oblečením a zvýraznením pásu napr. opaskom, alebo vytvorenie kriviek v oblasti pŕs a bokov vhodným oblečením. Ak zvolí celý odev voľný, bude pôsobiť chlapčensky.

Celebrity

Cameron Diaz, Natalie Portman, Keira Knightley, Gwyneth Paltrow, Kate Middleton, Uma Thurman, Kate Moss, Anne Hathaway, Olivia Palermo

Čo nosiť?

Topy: srdiečkový výstrih bez ramienok, korzetový top, volány v oblasti pŕs, košeľové šaty, tzv. kalichové rukávy

Spodné časti: tulipánové sukne, ceruzkové sukne, áčkové sukne, kruhové sukne, nazberané sukne, mrkvové nohavice, bootcut nohavice, nohavice so zvýšeným pásom

Jablko - ovál

Charakteristika

U jablka je kritickou partiou bruško, kde jablko zvykne najviac priberať. Je širšie ako ostatné časti tela a žena tohto typu nosí väčšinou topy s väčším číslom ako spodné diely. Ramená má taktiež zaoblené, širší chrbát, prsia malé, stredné až plné, a širšie ako boky, jej boky sú užšie a zvyčajne má pekné štíhle nohy, na ktoré je vhodné upútať pozornosť.

Oblečenie

Mala by vyberať oblečenie, ktoré jej vytvaruje pás nad alebo pod líniou skutočného pása. Pozornosť upriamiť na hrudník alebo na pekné nohy. Ak ide o štíhlejšiu postavu, pridať objem bokom, upútať pozornosť na vrchnú časť trupu, k ide o plnšiu postavu, opticky predĺžiť strednú časť tela.

Celebrity

Oprah Winfrey, Catherine Zeta Jones, Drew Barrymore, Queen Latifah, Kate Upton, Adele, Melissa McCarthy, Kathy Bates

Čo nosiť?

Topy: voľnejšie topy s véčkovým výstrihom, empírový strih, peplum top, topy, ktoré končia pod líniou bokov, najlepšie asymetrické, trenčkot uviazaný nad líniou pása, kardigány, saká s véčkovým výstrihom, plášte, zavinovacie šaty

​Spodné časti: šikmo strihaná sukňa, sukňa typu "trumpet", sukňa s vyšším pásom, sukňa s detailom na spodnom leme, napríklad volánom, skinny džínsy, nohavice bootcut

Hruška - trojuholník

Tento typ postavy so širšími bokmi a užšími ramenami sa zvykne ešte deliť buď na hrušku alebo na lyžicu. Hruška má silnejšie stehná a lyžička sa rozširuje hneď pod pásom a tuk sa skôr ukladá na zadku ako na stehnách. Je to podobný rozdiel ako medzi postavami typu X a 8.

Charakteristika

Obvod hrudníka je viac ako o 10 menší ako obvod bokov. Pás je aspoň o 12 cm užší ako boky. Má štíhly krk, úzke ramená, menšie až stredné prsia.  Má štíhly a definovaný pás. Jej boky sú zaoblené, máva silnejšie stehná.

Oblečenie

Aby sme vybalansovali postavu, topy by mali byť výraznejšie ako spodné časti oblečenia, a pridať objem v hrudníku, alebo zvoliť nenápadné spodné časti, alebo také, čo zakryjú a zminimalizujú šírku bokov. Dobré je zvýrazniť to, čo máme pekné - v prípade hrušky je to pás.

Celebrity

Shakira, Jennifer Lopez, Kim Kardashian, Rihanna, Kate Winslet, Jennifer Love Hewitt

Čo nosiť?

Topy: srdcové a člnkové výstrihy, nazberaný vodopádový výstrih, naberané rukávy, tzv. kalichové rukávy, netopierie rukávy, viazanie okolo krku, vzorované, čipkované, pásikavé, flitrované alebo s kvetinovou potlačou

Spodné časti: tmavé a tlmené farby, ak chceme zvýrazniť krivky (ak máme farebný vršok), použijeme legíny, skinny alebo rovné nohavice, púzdrové sukne, ak chceme zjemniť širšie boky, vyberieme strih bootcut, áčkové sukne, kruhové sukne, maxi sukne

Jahoda - obrátený trojuholník

Charakteristika

Obvod hrudníka je o 10 až 20 cm širší ako obvod bokov a boky sú o 5 až 15 cm širšie ako obvod pása. Majú široké ramená, pekné ruky, úzke boky, priemerné až veľké prsia, štíhle nohy.

Oblečenie

Na to, aby sme vybalansovali širšie ramená, pridávame objem na spodnú čast tela, alebo sa snažíme, aby bola vrchná polovica tela opticky štíhlejšia.

Celebrity

Naomi Campbell, Demi Moore, Angelina Jolie, Renée Zellweger, Teri Hatcher, Jessica Biel

Čo nosiť?

Topy: hlbší okrúhly výstrih, širšie ramienka, asymetrické topy na jedno rameno, véčkové výstrihy, zavinovacie šaty

​Spodné časti: široké sukne, naberané sukne, kruhové sukne, tulipánové sukne, široké nohavice, bootcut nohavice, použiť výraznejšie farby, potlač, kvetinové vzory, horizontálne pásiky

Enter your text here...

Alexandra Vrábelová
 

So stylingom som začala na materskej, kedy som sa začala zaujímať o módu aj z tej profesionálnejšej stránky. Založila som si eshop sperkyalexandra.sk a spravila som si na londýnskej Fashion Academy certifikáty - Fashion stylist, Colour stylist a Wardrobe stylist. A tak dnes môžem ponúkať svoje služby osobného stylingu, nákupov so stylistom či revíziu šatníka. Okrem toho píšem pre portál akcnezeny.sk a som šťastnou mamou 4 detí.